Fotbollen skapar gemenskap
Qviding FIF arrangerar varje år två egna ungdomscuper på Härlanda Park – Warm Up Cup och Attityd Cup. Genom våra cuper vill vi skapa trygga, utvecklande och glädjefyllda matchmiljöer för barn och unga, där fokus ligger på spelglädje, gemenskap och goda attityder snarare än resultat.
Warm Up Cup
Warm Up Cup spelas i början av våren och fungerar som en uppstart inför säsongen. Cupen ger spelare och ledare möjlighet att komma igång efter vintern, testa den nya spelformen och hitta samspelet i laget inför seriestarten.
Turneringen samlar flick- och pojklag i de yngre åldrarna och spelas under en helg i mars/april på Härlanda Parks konstgräsplaner. Alla lag garanteras flera matcher, och cupen präglas – glädje, gemenskap och respekt.
Attityd Cup
Attityd Cup spelas i början av höstsäsongen och markerar starten på den andra halvan av året. Den har ett tydligt fokus på värderingar och uppträdande – attityden på och utanför planen är minst lika viktig som spelet.
Cupen riktar sig till flickor och pojkar i de yngre åldrarna och spelas på Härlanda Park. Alla deltagare får medalj, och i varje åldersklass delas ett Fair Play-pris ut till det lag som bäst representerar cupens anda.
En del av vår värdegrund
Både Warm Up Cup och Attityd Cup är viktiga delar av Qviding FIF:s verksamhet. Genom våra cuper vill vi bidra till att fler barn får positiva upplevelser av fotboll – där glädje, gemenskap och schyssta attityder står i centrum.