Senaste resultat
Nyheter från föreningen
Tillsammans för ett bättre matchklimat!
Igår, 12:30
Inbjudan medlemsmöte - vår
6 maj
Gå med Qviding FIF i pridetåget West Pride
5 maj
Qvidingkläder second hand- insamling pågår!
5 maj
Qviding FIF lanserar ny supportershop!
30 apr
Möt Kjell vår individuella tränare i vårt unika koncept
29 apr
Vi söker ledare till sommarens camp!
28 apr
Sänkt avgift för dubbla medlemskap i samarbete med IBK Göteborg
23 apr
ÖJERSJÖCUPEN 11 maj
7 maj, 13:19 0 kommentarer
Nu på söndag den 11/5 har vi cup på Öjersjövallens konstgräsplan, Öjersjö, Partille.
Varje lag kommer att spela fyra matcher under förmiddagen.
Precis som vanligt ansvarar ni föräldrar för killarna mellan matcherna. Se till att de har med sig vatten, gott om mellanmål/lunch och självklart ett glatt humör. Benskydd, fotbollsskor, vita shorts (om man har) och goa överdragskläder.
Vi ser fram emot en rolig dag fylld med fotboll, först cupen på förmiddagen och sedan en seriematch på Härlanda Park. Tänk på att killarna behöver fylla på med energi så att de orkar hela dagen och kan kämpa tillsammans.
Om någon spelare får förhinder, meddela gärna någon av ledarna så snart som möjligt. Vi hoppas förstås att alla har möjlighet att vara med!
Båda lagen samlas 8:25 på Öjersjövallen.
Speltiderna för båda lagen är: 8.55, 9.45, 10.35, 11.50
Qviding FIF Vit2 (grupp B) Ledare: Tobias, Yasin, Herman
Sam
Frans
Mikael M
Matheo
William M
William D
Isak M
Alexander
Qviding FIF Vit1 (Grupp D) Ledare: Erik, Martina
Isak F
Olle
Idris
Julian
Filip
Klas
Leonard
Michael Z
Övrig info från Öjersjö IF:
Matchlängd 5v5: 1x20 minuter
Domarna är föreningsdomare mellan 12-14 år, vi ber er respektera dem och deras bedömningar.
FAIR PLAY Vi har nolltolerans mot mobbing, svordomar och dåligt uppförande från barn, tränare och publik.
Parkering finns ett fåtal i anslutning till klubbstugan/spelområdet, i övrigt runt om i Öjersjö. Parkeringsvakter hjälper er att hitta rätt.
Mat och service Ett antal stationer med grill och fikaförsäljning finns på plats vid Öjersjövallen samt inne i vårt café på övervåningen i idrottshallen. Vi tar emot swish-betalning i kioskerna.
Viktigt! Anmälan och närvaro på matcher
4 maj, 16:04 0 kommentarer
Hej alla föräldrar,
Idag hade vi återigen svårt att få ihop tillräckligt med spelare för seriematcherna. Vi var tillräckligt med spelare anmälda men när några anmälda spelare inte dyker upp kan det göra att vi står utan avbytare och i värsta fall så att matchen inte kan spelas alls och det förstör för lagkompisarna och det andra laget.
Det är jätteviktigt att man meddelar om något ändrats så att man inte kan komma!
Generellt är det väldigt få av våra spelare som anmäler sig till match. Vi är 20 spelare i laget så vi borde kunna vara fler på matcherna.
Det är kul och våra killar är riktigt duktiga! ☺️
Tack för er hjälp och support!
Matchstart och info om vårsäsongen
22 apr, 13:03 0 kommentarer
Hej alla fotbollsföräldrar!
Vi hoppas att ni haft en fin påsk med några extra lediga dagar – både från jobb och fotboll.
Nu i veckan drar seriematcherna äntligen igång, något vi alla ser fram emot! Kallelser till vårens matcher är utskickade. Vi är tacksamma om ni svarar på dem så snart som möjligt, så att vi kan planera på bästa sätt.
Lite övrig information:
-
Ingen träning den 7 maj
Då är det en annan aktivitet på HP, så träningen den dagen ställs in. - Uppdatering om cupen 10–11 maj
Vi återkommer med mer information om cupen längre fram -
Sommarcamp vecka 25
Anmälan till årets SommarCamp är nu öppen!
Mer information och anmälan hittar ni här:
Qviding FIF – SommarCamp v.25
Tack för ert engagemang – nu kör vi igång en härlig vårsäsong tillsammans!
Söndagsträningen - Kålltorpskolan
4 apr, 08:04 0 kommentarer
På grund av Warm Up Cup som hålls på Härlanda Park i helgen har vi flyttat söndagens träning till Kålltorpskolan.
Samma tid, kl. 10-11.
Välkomna!
☀️ Nya ledare och fika i vårsolen!
15 mar, 08:41 3 kommentarer
På förra veckans träning njöt vi verkligen av vårsolen! Äntligen är utesäsongen igång och vi ser fram emot många härliga söndagar framöver. Vi kommer också snart skicka ut kallelser för onsdagsträningen kl 18:30 så håll utkik i er mail och i appen.
Herman Ossemba (pappa till Matteo) och Erik Leimalm (pappa till Filip) är nya ledare i truppen vilket vi är väldigt glada för!
Josefin Hittrich bjöd hela laget på lyxig fika i solen eftersom hon nu slutar som ledare. Tack för denna tiden Josefin! 👏🏻
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Sön 11/5
08:00-13:00 |
Öjersjö cup
Öjersjövallens konstgräsplan, Öjersjö, Partil |
Sön 11/5
14:00-14:45 |
Match mot Utbynäs SK Blå
Härlanda 22:5M5:1 |
Sön 11/5
14:00-14:45 |
Match mot Utbynäs SK Röd
Härlanda 22:5M5:2 |
Ons 14/5
18:30-19:30 |
Träning
Härlanda park |
Lör 17/5
16:00-16:45 |
Match mot Athletic FC Angered Vit 1
Lövgärdesplan 22 Konstgräs |
Lör 17/5
17:00-17:45 |
Match mot Athletic FC Angered Vit 2
Lövgärdesplan 22 Konstgräs |
Sön 18/5
10:00-11:00 |
Träning
Härlanda Park |
Ons 21/5
18:30-19:30 |
Träning
Härlanda park |
Lör 24/5
18:00-21:00 |
Qvidingkvällen
Härlanda Park - Stora salen |
Sön 25/5
08:45-14:00 |
Qvidingdagen
Härlanda Park |