Dela nyhet
Ebba Axelsson skriver på för Qviding FIF
31 mar, 10:00 0 kommentarer

Skåningen Ebba Axelsson har kritat på för Qviding FIF.
Axelsson har efter de första fotbollsåren i Åhus IF representerat flera Skåneklubbar. Mest märkbara Vittsjö GIK och Ifö Bromölla där seniordebuten kom i den senare. Axelsson är en teknisk och kreativ spelare som behärskar flera av de offensiva platserna och flyttade inför den gångna säsongen till Örgryte IS. Nu går flyttlasset vidare till Qviding FIF.
– Redan från början fick jag ett bra intryck av både klubben och spelarna, som verkar ha en stark målinriktning. Laget vill spela en snabb och teknisk fotboll, vilket jag tror passar mig väldigt bra. Jag ser fram emot att klättra tillsammans med laget, nå våra gemensamma mål och etablera Qviding som ett stabilt division 1-lag, säger Ebba Axelsson.
– Ebba kom att komplettera vår offensiva uppsättning på ett bra och spännande sätt. Hon har spännande kvalitéer som kan vinna poäng åt oss, säger Jon Mörner från Qviding FIFs sportråd.
Välkommen Ebba!
Qviding FIF
Kommentarer