Laguppställning
Ledare
Referat
Styrkebesked på Valhalla
20 maj 2014 0 kommentarer
Qviding kom till seriefinalen på Valhalla med en enda fråga. Var deras lagbygge redo för ett av Sveriges just nu bästa juniorlag?
Det hade varit enkelt för Qviding att gå in i matchen som underdogs och parkera den ”röda bussen”. GDFF består av många av Sveriges mest lovande talanger och har under två år byggt ett bolltrillande organiserat lag med en spetskompetens som matchas av få i dagens ungdomsfotboll. Qviding bestämde sig för att strunta i allt det där och vända sig mot sig själva.
Under de senaste två åren har deras duktiga 98:or tagit kliv efter kliv och när de inför denna säsong slogs ihop med Qvidings juniorlag började en ny resa ta fart. Med en hungrig tränarkonstellation och en talangfull spelartrupp har arbetet under första delen av året bara gett mersmak. Det som i början kändes som ett korthus hade nu utvecklats till ett obesegrat juniorlag som spelar en rolig och attraktiv anfallsfotboll som genomsyras av en tydlig spelidé. Spelarutvecklingen har också gått åt rätt håll, det ser man inte minst när man tittar på distriktslagsuttagningarna under året. Det var detta som Qvidings damjuniorer såg innan de gick ut på Valhalla för deras tuffaste uppgift hittills. Det var detta som brann i deras ögon under 90 minuters intensivt bollrullande och fysisk kamp.
Matchen börjar lite trevande för båda lagen. Efter nio minuter gör Ellen Andersson
2:a en riktig drömräddning på Annahita Zamanians skott som under hela matchen ställer till oerhörda problem för Qviding. Matchbilden är relativt tydlig. GDFF rullar ner bollen djupt i backlinjen för att sen försöka hitta luckor på mittfältet genom ytterback eller mittback. Qvidings spel är betydligt rakare och det går ibland lite väl snabbt framåt.
1-0 till GDFF kommer efter en olycklig bolltouch i straffområdet och man ställde sig frågan om Qviding skulle orka stå emot eller falla ihop. Svaret kommer relativt omgående. Qviding tar tag i matchen och hotar flera gånger genom både Frida Wingdell Maria Knaapi. Efter två riktigt heta chanser kommer så första träffen i virket. Maria Knaapi blir serverad med ett inlägg och nickar bollen i en båge över målvakten, ribbträffen som följde förtjänade ett bättre öde. Det är ett stundtals frustrerat GDFF som kanske upplever en situation de inte riktigt är vana vid. I slutet av halvleken tar GDFF över igen och det är stundtals riktigt svettigt då både Amna Lihovic och Annahita Zamanian verkar ha bestämt sig för att avgöra matchen innan halvleken är slut. Men Qviding jobbar stenhårt i försvarsarbetet och Iris Wilske visar varför hon är en av Göteborgs absolut bästa backar. Snabb, smart och skoningslös i sitt närkampsspel.
Andra halvlek börjar med att Annahita Zamanians dunkar in ett skott utanför straffområdet och återigen slås man av tanken att nu kan allting falla ihop. Men det är något speciellt med detta Qviding lag. De vägrar ge upp. Andra halvlek blir mest ett fysiskt ställningskrig där Qviding tar till både tillåtna och otillåtna medel för att stoppa GDFFs duktiga anfallsduo. Man får nyktert konstatera att GDFF var det bättre laget i andra halvlek och spelade fantastisk fin fotboll. Men man får också konstatera att Qviding aldrig slutade jobba som ett lag och att de trots trötta ben fortsatte att tro på sin spelidé. Passningsspelet under andra halvlek lämnade en hel del övrigt att önska men det är svårt att inte vara nöjd över tjejernas prestation. GDFF visade att de är Göteborgs (kanske sveriges?) bästa juniorlag, Qviding visade med all önskvärd tydlighet att de kommer att fortsätta att jaga dem till världens ände om det behövs. Loppet har bara börjat.
Ps 1: Efter en tröjdragning började frustrerade GDFF ledare skrika om ”Qvidings tröjfond”. Vi uppskattar självklart alla tips som kan stärka vårt klubbmärke. Därför kommer vi självfallet att försöka skicka en matchtröja till er så ni inte glömmer bort hur våra ryggar ser ut.
Ps 2: Under matchen valde även GDFF ledare att fråga en av Qvidings spelare om hon tränat på rensningar. Jag måste som tränare starkt dementera detta och efter Cappis utmärkta exempel under matchen så känns det rätt onödigt att göra det i framtiden också eller vad säger ni?
Ps 3: Med detta sagt så var det en fantastiskt kul match med två lag som ville rulla boll. Stor eloge till GDFF vars spelare som är trevliga, välutbildade och otroligt bolltrygga. Det är dit vi ska komma med vår ungdomsfotboll
Matchens stjärnor
1:a Iris Wilske
2:a Maria Knaapi
3:e Bianca Stigerud och Frida Wingdell
Qvidings lag: Mv-3-2:3-2
Ellen A | Moa E | |||||||
Josefine B | ||||||||
Iris W | Isma M (K) | Julia M | Frida W | |||||
Sophia P | ||||||||
Sophia C | Sanna G | |||||||
Emma R | Bianca S | Kajsa F | ||||||
Maria K | Angelica D D | |
Kommentarer