Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Tuff match väntar Qviding FIF
6 aug 2021 0 kommentarer

Serieledarna IS Halmia gästar Valhalla IP och Qviding FIF i den nionde omgången av Division 1 Mellersta Götaland.
IS Halmia är ett rutinerat division 1 lag som var uppe och vände i Elitettan 2014 och kommer alltså till matchen på lördag som nyblivna serieledare efter veckans derbyvinst mot BK Astrio. Faktum är att lagets alla poäng har kommit i matcher mot lag på undre halvan av tabellen. Enda gången man mött ett lag som nu ligger på den övre halvan blev det förlust med 0-1 mot IFK Värnamo. Qviding, som själva just nu finner sig på undra halvan, behöver således vara påtända på alla cylindrar i morgondagens match.
Tidigare möten
En snabb titt i historieböckerna ger ingen tidigare tävlingsmatch lagen emellan däremot två träningsmatcher. 2017, inför Qvidings första säsong åter i division 1, vann IS Halmia nere i Halmstad med hela 8-2. 2019 möttes lagen igen då på Valhalla. Även den gången gick hallänningarna i väg med segern, 1-2.
Avspark
Matchen har avspark 17:00 lördagen den 7/8 på Valhalla IP. Biljetter köps här. Endast förköp.
Qviding FIF
Serieledarna blev för svåra
7 aug 2021 0 kommentarer
IS Halmia kom till Valhalla som serieledare efter en stark serie resultat och man gjorde inte de tillresta bortasupportrarna besvikna när en 0-4 ledning var införskaffad innan paus. Ett resultat som stod sig matchen ut.
Qviding FIF kunde inte bygga vidare resultatmässigt på segern laget vunnit mot Nittorp senast. IS Halmia blev för svåra. Ett baklängesmål redan i den fjärde minuten och ytterligare tre mål innan halvtid gjorde uppförsbacken för brant.
Stark andra halvlek
Qviding skulle dock lyfta sig i andra halvlek och spelmässigt revanschera sig. Man skaffar sig ett klart övertag men tyvärr uteblir målen och således får laget heller inte den där sista skjutsen som hade behövts för att ha en möjlighet att påverka resultatet. I andra halvlek visar dock Qviding för sig själva att man har ett större spel i sig som potentiellt kan bära frukt framöver.
Kommande matcher
I veckan är det cupmatch mot Onsala BK innan laget, på lördag, åker till Linköping för att möte BK Kenty.
Qviding FIF - IS Halmia 0-4 (0-4)
4' 0-1 IS Halmia
14' 0-2 Självmål
26' 0-3 IS Halmia
28' Varning Amna Lihovic
45+3' 0-4 IS Halmia
Qviding FIF
Kommentarer
Tabell
Div 1 Mellersta Götaland, dam 2021 | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 17 | 4 | 1 | 61 | 21 | 40 | 55 |
Kommentarer