Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Inför Qviding FIF - Ytterby IS
14 mar 2019 0 kommentarer

Efter segrar i förra helgens åttondels-, kvarts- och semifinal av distriktsmästerskapet ställs nu Qviding FIF mot Ytterby IS i finalen.
Ytterby tog sig till final efter straffar mot Göteborgs FF. Innan dess hade Öckerö IF och IK Virgo besegrats i kvarts- respektive åttondelsfinalen. Till vardags spelar Ytterby IS i division 2 Nordvästra Götaland, där de 2018 slutade på femte plats. Sedan 2010 har Qviding FIF deltagit i sex distriktsmästerskap och har ett imponerande facit i fyra segrar och två finalförluster. 2018 kom som bekant gruppspelet i Svenska cupen i vägen, men året innan spelade de vinröda final mot Guldhedens IK.
Qviding FIF har nu spelat 6 matcher under 2018 och idel vinster har inkasserats. Risk för övermod? Steffen Dotter:
- Absolut inte. Vi hyser stor respekt för Ytterby, det är ett kompetent lag. Det finns saker vi är nöjda med från helgens tre matcher, men även aspekter vi behöver slipa vidare på. Jag ser ödmjukt fram emot möjligheten att ta årets första titel genom en gedigen prestation.
Matchen spelas lördag den 16/3 klockan 12:00 på Bravida Arena.
QVIDING FIF
Tillbaka som mästare
17 mar 2019 0 kommentarer

Efter att förra året missat Distriktsmästerskapen på grund av gruppspelsdeltagande i Svenska Cupen var Qviding nu åter med i turneringen. Återkomsten kunde krönas med klubbens femte mästerskapsseger efter att Ytterby IS besegrats kontrollerat i finalen.
Men det skulle ta ända till den 45:e minuten innan första målet föll. Qviding hade då stångats mot Ytterbys målvakt och försvar hela halvleken utan att få hål på motståndet. Ett fruktbart samarbete mellan Victoria Uppman och Isabelle Asplund krävdes för att knuten skulle släppa.
- Målet kom lite väl sent, men vi kände att vi kontrollerade matchen. Efter målet släppte det, sa Jennifer Ström efter matchen.
Mål inom 30 sekunder
Det var nog tur för de flesta att det inte fanns någon kiosk, utan att folk fick inta sin fika på plats. För andra halvlek var inte ens 30 sekunder gammal innan trotjänaren Axelia Hansson, som för dagen vann sin femte DM-final och varit med alla sju gånger klubben nått så långt, gjorde 2-0.
Ohotad seger
Andra halvlek flyttade Qviding fram positionerna än mer och Ytterby hade fullt upp att freda målet. Firma Asplund-Uppman bytte roller och gjorde 3-0 efter fint förarbete av Amanda Harlin innan Ytterby kontrade in en reducering. Segern var dock aldrig hotad utan Michelle Lundgren satte spiken i kistan när hon nickade in segermålet till 4-1
- En solid laginsats rakt igenom, säger en glad Steffen Dotter.
Qviding FIF - Ytterby IS 4-1
1-0 Isabelle Asplund assist Victoria Uppman
2-0 Axelia Hansson assist Josefine Jakobson
3-0 Victoria Uppman assist Isabelle Asplund
3-1 Ytterby IS
4-1 Michelle Lundgren assist Gliddel Zapanta
Kommentarer