Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Inför Rävåsens IK Karlskoga Qviding FIF
8 maj 2019 0 kommentarer

På söndag är det dags för bortamatch igen, då Qviding FIF beger sig mot Karlskoga. Fjolårets tvåa Rävåsens IK Karlskoga står för motståndet på Kilsta IP.
Rävåsen leds, likt förra året, av Petter Toivonen och även om man tappat viktiga mittbacken Rebekah O’Brien (Assi IF) och målskytten Kathlyn Johnson (16 mål på 22 matcher förra året) så har man inlett säsongen med fem poäng på tre matcher. Centrallinjen är annars intakt, med Blom, Sahlen, Sjöberg, Ström och Meuer centralt i plan. Framåt får unga Sara Öjebo ta mer ansvar i och med att Johnson lämnat, men Sara Lilja Vidlund ska inte glömmas. Vidlund spelar både för KIF Örebro DFF i damallsvenskan och Rävåsens IK Karlskoga i division 1. Vidlund har hunnit med två mål på två matcher för RIK och ett mål på två inhopp för Örebro. Inför året har även Alexis Rossi (back) och Hanna Scafaria (forward) plockats in.
RIK kommer från en oavgjord match mot Lödöse Nygård IK, medan Qviding senast slog IK Friscopojkarna med 6–1. Förra årets två möten vann Rävåsen. På Kilsta IP slutade matchen 5–3 till RIK, vilket får anses välförtjänt, i ett ihållande regn som gjorde planen mycket svårspelad för båda lagen. På Valhalla IP vann Rävåsen med 2–1, trots en spelmässigt väl genomförd match från QFIF och ledning en bra bit in i andra halvlek.
Matchen spelas söndag den 12/5 klockan 14:00 på Kilsta IP.
QVIDING FIF
Vinst i Värmland
14 maj 2019 1 kommentarer

Qviding FIF fick med sig alla poäng hem till Göteborg i den tuffa bortamatchen mot förra årets serietvåa Rävåsens IK.
Tung inledning
Det dröjde bara fem minuter innan hemmalaget kunde ta ledningen med 1–0, vilket enligt Fredrik Blomqvist kändes ologiskt:
- Svårt att säga mycket om en matchbild efter fem minuters spel, men känslan var att vi inledde piggt och skapade chanser redan från första minuten. När deras 1–0 kom kändes det inte helt rättvist sett till inledningen.
Omedelbar replik
Bortalaget repade dock mod och kunde omgående kvittera Rävåsens ledning. Lihovic blev nedgjord i offensivt straffområde och domaren valde att peka på straffpunkten. Förra årets interna skyttedrottning gjorde inga misstag från 11 meter och matchen var utjämnad.
- Skönt att vi fick in bollen direkt. Vi har ju haft lite stolpe ut under början på säsongen och jag tror det var viktigt för oss att vi kvitterade direkt och kände att vi var med i matchen igen, kommenterar målskytten.
Chansrik första halvlek
Efter den målrika inledningen hoppades säkerligen publikskaran på Kilsta IP på än mer mål. Även om så inte blev fallet i första halvlek bjöd lagen på en anfallsglad fotboll med en mängd chanser. Och det var framförallt de vinröda som tryckte på för ledning. Unga målvakten Alexandra Blom storspelade och kunde freda sitt mål flera gånger om. Ihop med mittbackarna Rossi och Sahlén fick hon slita hårt för att hålla koll på Asplund och Lihovic som visade god form. Även Uppman var mycket pigg i första halvlek och forsade bokstavligt talat fram längs med sin vänsterkant. Hon var även mycket nära att ge bortalaget ledningen, men ramen räddade RIK den gången.
För hemmalaget var det ofta skickliga McKenna Meuer som försökte låsa upp QFIF:s försvarsspel. Med precisa crossbollar sökte hon ofta bollen in bakom Qvidings backlinje för Öjebo och Lilja Vidlund att löpa på. Det satte samarbetet mellan mittbackarna och Uddberg i mål på prov och Rävåsen hade en period i första halvlek där de skapade en del vassa målchanser.
Turligt ledningsmål
Andra halvlek startade som den första slutade, med ett spelförande QFIF och ett omställningsfokuserat Rävåsen. Efter fem minuter tog Qviding ledningen, något turligt. Asplund testade skott från straffområdesgränsen och, annars mycket skickliga, Blom tappade in bollen mellan benen. Efter målet fortsatte Qviding att trycka på för att utöka ledningen. Amanda Harlin hade ett jätteläge efter fint ”klapp-klapp”-spel ihop med Lihovic och Asplund, men sköt mitt på Blom.
Lihovic dubblar sin målskörd
Med en kvart kvar dubblade Amna Lihovic sin målskörd för dagen. Efter att Blom lämnat retur på ett avslut från Harlin lyfte Lihovic skickligt in bollen i nät från 20 meters avstånd. Efter målet skapade dock Rävåsen nerv i matchen. Meuer reducerade ledningen 10 minuter från slutsignal och hemmalaget tryckte på för en kvittering sista tio minuterna. QFIF stod emot och kunde bärga andra raka trepoängaren.
- En laginsats man önskar sig som tränare. Fina individuella prestationer kombinerat med en laganda fylld med positiv energi. Idag visar vi verkligen viljan att vinna matchen. Vi ser redan fram emot Orustmatchen på lördag, avslutar huvudtränare Dotter.
Nästa match spelas på lördag mot Orust FC klockan 15:00 hemma på Valhalla IP. Varmt välkomna!
Rävåsens IK Karlskoga – Qviding FIF 2–3 (1–1)
5’ 1–0
6’ 1–1 Lihovic (straff)
50’ 1–2 Asplund
73’ 1–3 Lihovic
78’ 2–3
89’ Varning Zapanta
QVIDING FIF
Kommentarer
-
Otto 18 maj 2019
Härligt att mosa Värmläningarna på deras hemmaplan!
Tabell
Div 1 Norra Götaland, damer | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 19 | 1 | 2 | 71 | 25 | 46 | 58 | |
22 | 15 | 4 | 3 | 66 | 28 | 38 | 49 | |
22 | 14 | 3 | 5 | 58 | 28 | 30 | 45 | |
22 | 10 | 4 | 8 | 46 | 31 | 15 | 34 | |
22 | 10 | 3 | 9 | 45 | 39 | 6 | 33 | |
22 | 9 | 2 | 11 | 39 | 38 | 1 | 29 | |
22 | 8 | 4 | 10 | 35 | 36 | -1 | 28 | |
22 | 8 | 4 | 10 | 35 | 46 | -11 | 28 | |
22 | 5 | 8 | 9 | 31 | 50 | -19 | 23 | |
22 | 4 | 5 | 13 | 28 | 60 | -32 | 17 | |
22 | 3 | 5 | 14 | 25 | 53 | -28 | 14 | |
22 | 3 | 5 | 14 | 25 | 70 | -45 | 14 |
Kommentarer