Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Inför Orust FC - Qviding FIF
23 mar 2018 0 kommentarer

På lördag åker Qviding FIF ut till Ängö Schakt Arena för att möta Orust FC. Ett hårdsatsande Orust som vill tillbaka till division 1 efter förra årets nedflyttning.
Senast lagen spelade mot varandra var i kvalspelet till division 1 2017. Det var senhöst 2016 och Orust ledde länge matchen på Valhalla IP med 1–0, men Qviding FIF kvitterade i den 90:e minuten. Efter att QFIF därefter slog IK Friscopojkarna borta var avancemanget till ettan klart för de vinröda. Även Orust FC tog klivet upp till division 1, men hamnade 2017 på nedflyttningsplats och åkte ur. Orust har dock rustat rejält under försäsongen och gjort fina resultat.
Båda lagen kommer med en vinst i ryggen. Qviding FIF vann hemma mot Sjömarkens IF, medan Orust FC slog Älvsborg FF med klara 8–0.
Matchens spelas lördag den 24/3 klockan 15:00 på Ängö Schakt Arena.
QVIDING FIF
OFC fick revansch
27 mar 2018 0 kommentarer
Qviding FIF åkte på förlust i träningsmatchen borta mot Orust FC. Motståndarna var kliniska när de kom till lägen och hade 2–0 efter knappa 20 min. Matchen slutade 3–1 till ö-laget efter att QFIF ryckt upp sig något i andra halvlek.
- Inte orättvist på något sätt, säger Carl-Magnus Strömberg och fortsätter: Vi var inte tillräckligt bra. Orust gjorde det svårt för oss i vårt anfallsspel och var vassa vid omställningarna de skapade vid bollvinst.
Lundgren skadad
Qviding FIF började matchen spelförande utan att skapa några farligheter. Efter några minuters spel tvingades nyförvärvet från Göteborgs FF Michelle Lundgren bryta matchen på grund av skada. Jon Mörner:
- Michelle har inlett sin Qvidingsejour imponerande och varit viktig för oss. De första indikationerna talar om en mindre allvarlig skada vilket är skönt.
Två snabba mål
OFC tog ledningen i matchen efter att ha brutit boll på mittplan och därefter snabbt ställt om. Bara några minuter senare utökade Orust till 2–0.
- Vi är inte på tå helt enkelt, summerar Fredrik Blomqvist. Orust gör det, som C-M sade, bra i sitt försvarsspel, medan vi gör det mindre bra i omställningarna. Sedan har vi en del chanser, men vi är inte riktigt där idag. Bland annat har vi en straffsituation och Josefine Jakobson har en fin möjlighet när hon tar sig runt på sin vänsterkant.
Schulz reducerar
- Till andra halvlek höjer vi oss, även om vi fortsatt har svårt att skapa 100%-chanser. Amna hittar Caroline med ett fint instick, sedan har ”Mirre” ett läge där det ska vara mål också, avslutar Jon Mörner.
Nästa match spelas efter påskhelgen, lördagen den 7:e april mot Kopparbergs/Göteborg FC F19 på Valhalla IP klockan 10:30.
Orust FC 3–1 Qviding FIF
10 min 1–0
15 min 2–0
55 min 3–0
70 min 3–1 Schulz, ass Lihovic
QVIDING FIF
Kommentarer