Laguppställning
Ledare
Referat
Qviding håller undan för tre nya poäng
4 sep 2015 0 kommentarer
Vinst var ett måste för att haka på GDFF i toppen av serien och stärkta av de senaste matchernas fina resultat var det många som nog trodde att resan mot Utbynäs SK skulle bli enklare.
Men fotbollen är sällan enkel och även lagen med starkast medvind får någon gång motvind. Denna gången var Utbynäs inställda på att göra det svårt för sina motståndare och Qviding hade samtidigt svårt att hitta det spel som vi fått njuta av de senaste gångerna.
Nervöst spel
Qviding inledde dock klart bäst och till en början trodde nog alla vinröda spelare och supportrar på att matchbilden skulle likna den vi sett den senaste tiden. Bortalaget lyckas under denna perioden provocera fram ett självmål från hemmalaget.
- Vi startar piggt och vaskar fram ett gäng chanser även om det inte är något jättemärkvärdigt. Sen börjar vi spela mer och mer nervöst känns det som. Vi får svårt att engagera mittfältet på rätt sätt i vårt anfallsspel vilket gör att vi får spela en fotboll som vi inte vill spela, särskilt inte när planen är så kort som den är. Utbynäs ska ha en eloge för att de sliter grymt genom hela matchen, sägerJon Mörner.
Efter Qvidings ledningsmål jämnar bollinnehavet ut sig då spelet som visas upp bjuder på väldigt många omställningar åt bägge hållen. Och vid tiden för Utbynäs kvittering så står matchen chansmässigt och väger.
- Vi rycker upp oss emellanåt och sticker upp med några bra anfall, därför leder vi också i halvtid, men generellt så gör vi det inte tillräckligt bra, sägerFredrik Blomqvist.
Inte enligt planen
Även i andra halvlek startar Qviding bäst och har chanser att utöka sin ledning, utan att lyckas.
- Vi har mest boll, därför är jag besviken att vi inte följer vår spelidé bättre när vi har möjligheten. Det är för lite spelvändningar och för rakt spel, säger Tobbe Sträng.
Något mer mål lyckas inte Qviding göra. I stället är det Utbynäs, som visat bra moral matchen igenom, som kan reducera strax innan slutet genom ett fint anfall
- Vi lyckas inte "punktera" matchen i andra halvlek, även om vi har chanser. Så Utbynäs känner nog att de har kontakt, därför orkar de också mala på ända till slutsignalen. Vi vinner i dag även om vi gör en skitmatch och det är en styrka att kunna göra det, men matchen visar återigen att det krävs ett solit jobb i alla lägen, säger en besviken men lättad Tobbe Sträng efter matchen.
Utbynäs SK - Qviding FIF 2-3
1-0 Självmål
1-1 Utbynäs SK
1-2 Amada Harlin ass Angelica De Don
1-3 Åsa Holmberg ass Amanda Califf
2-3 Utbynäs SK
Gult kort: Amanda Califf
Kommentarer
Tabell
(från everysport)
Division 2 Damer - 2015 | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 | 18 | 1 | 1 | 74 | 17 | 57 | 55 | |
20 | 17 | 2 | 1 | 77 | 23 | 54 | 53 | |
20 | 13 | 2 | 5 | 59 | 26 | 33 | 41 | |
20 | 9 | 5 | 6 | 44 | 42 | 2 | 32 | |
20 | 7 | 6 | 7 | 50 | 33 | 17 | 27 | |
20 | 6 | 3 | 11 | 26 | 36 | -10 | 21 | |
20 | 5 | 5 | 10 | 32 | 55 | -23 | 20 | |
20 | 4 | 6 | 10 | 33 | 46 | -13 | 18 | |
20 | 4 | 4 | 12 | 27 | 52 | -25 | 16 | |
20 | 4 | 4 | 12 | 26 | 81 | -55 | 16 | |
20 | 2 | 4 | 14 | 24 | 61 | -37 | 10 |
Kommentarer